Najczęściej wybierane rodzaje miodów i ich zastosowanie

Miód jest używany w kuchni od pokoleń. Stanowi słodki dodatek do wypieków, zdrowszy zamiennik cukru, ale także domowe lekarstwo na wiele dolegliwości. Właściwości lecznicze miodu zależą od jego rodzaju, każdy z nich jednak wspomoże naszą odporność i choćby z tego powodu powinniśmy wdrożyć go do codziennego jadłospisu. 

  1. Miód akacjowy

Najjaśniejszy z miodów, stąd bez trudu rozpoznasz go na sklepowej półce. Jeżeli nie chcesz męczyć się ze skrystalizowanym miodem, wybierz miód akacjowy. Długo nie zachodzą w nim procesy krystalizacji, stąd możesz go długo trzymać na kuchennej półce, a on zachowa swoją płynną konsystencję. Miód akacjowy ma delikatny smak, dlatego powinny go polubić również dzieci. Jeżeli chodzi o jego właściwości zdrowotne to jego regularne spożywanie zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Ponadto aplikując go bezpośrednio na ranę, w sposób naturalny przyspieszysz proces gojenia ran.

  1. Miód gryczany

Miód dla koneserów, ze względu na intensywny smak, z wyczuwalną goryczką. Ma ciemną, bursztynową barwę i uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych miodów. Podobnie jak miód akacjowy wspomaga regenerację skóry. Sięgnąć powinny po niego zwłaszcza osoby starsze, mające problemy z koncentracją. Miód ten z powodzeniem łagodzi objawy miażdżycy oraz stany zapalne stawów, pomaga w regeneracji tkanki kostnej.

  1. Miód lipowy

Jeśli dopadnie Cię ból gardła sięgnij po miód lipowy, działa on przeciwzapalnie, łagodzi kaszel, działa wykrztuśnie. Polecany jest przy zwalczaniu pierwszych objawów grypy. Miód ma właściwości przeciwgorączkowe i napotne, ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu. Powinny też sięgnąć po niego osoby borykające się z problemem bezsenności, gdyż dzięki swoim właściwością uspakajającym ułatwi zasypianie.

  1. Miód spadziowy

Działa silnie antybakteryjnie, może być stosowany jako pomoc przy antybiotykoterapii. Działa regeneracyjnie, odżywczo, stąd polecany jest dla osób z anemią. Regularne spożywanie miodu spadziowego reguluje zaburzenia przemiany materii, może pomóc w problemach z zaparciami.

  1. Miód wrzosowy

Sprawdzi się w zwalczaniu schorzeń nerek i dróg moczowych. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne łagodzi stany zapalne w obrębie jamy ustnej, chroni przed zakażeniami.

A na koniec polecamy nasze bułeczki miodowe 🙂

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *