Miody znane są w Polsce od wieków. Z tego dobrodziejstwa natury korzystali już nasi przodkowie, rozkoszując się pysznym smakiem tych produktów oraz wykorzystując ich niezmiernie korzystne właściwości lecznicze.
Oprócz znanych nam miodów gryczanych, akacjowych i lipowych na sklepowych półkach można też spotkać bardziej egzotyczne rodzaje, jak choćby cieszący się szczególnie dobrą sławą miód Manuka. Czy rzeczywiście powinien trafić na dobre do naszej diety? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Miód Manuka to produkt dość egzotyczny. Pochodzi bowiem z południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii, w której występują krzewy manuka, należące do rodziny mirtowatych.
Nie są to specjalne wymagające rośliny. Wiecznie zielone drzewa dorastają maksymalnie do wysokości 5 metrów. W niektórych obszarach wykorzystuje się je nawet jako ciekawe krzewy ozdobne, dzięki pięknym kwiatom w formie zbliżonym do małych różyczek w kolorze czerwonym, różowym lub białym. To z nich wytwarza się niezmiernie cenny i aromatyczny miód Manuka, tak chętnie sprowadzany obecnie do naszego kraju.
Miód wyróżnia się intensywnym i charakterystycznym smakiem, który łatwo odróżnić od innych rodzajów miodu. Produkty tego typu najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach, w których otrzymuje się certyfikowane wyroby. W innych miejscach łatwo bowiem natknąć się na podróbki, pozbawione aromatu i właściwości prozdrowotnych. Najlepiej zatem zdecydować się na żywność dostępną na przykład na stronie: Evital.pl.
Co wpływa na dobroczynne działanie miodu? W Manuce stwierdzono wysoką zawartość metyloglioksalu (MGO), leptozyny, flawonoidów i kwasów fenolowych. Wymienione składniki sprawiają, że produkt wykazuje cenne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Bywa nawet przydatny w leczeniu ran. Manuka posiada wiele antyoksydantów, które wyłapują groźne rodniki. Dzięki temu produkt powstrzymuje procesy starzenia oraz poprawia ogólną kondycję organizmu.
Co jeszcze znajdziemy w jego składzie? Przede wszystkim zawiera sporo witaminy C oraz niektóre z grupy B. Dodatkowo występują w nim cenne minerały, a zwłaszcza wapń i potas, niezbędne do regulowania podstawowych procesów życiowych.
Miód Manuka jest niezmiernie zdrowy. Nie powinno się jednak zjadać go zbyt wiele. Szczególną ostrożnością powinny wykazywać się osoby cierpiące z powodu cukrzycy. Produkt ten ma bowiem wysoki indeks glikemiczny.
Jak często można zatem jeść Manukę? Nie ma jednej prostej zasady, gdyż nie jest to produkt specjalnego dawkowania. Eksperci przestrzegają jednak, by nie przekraczać dawki 1-3 łyżeczek trzy razy dziennie. Pozwala to w pełni wykorzystać cenne składniki odżywcze zawarte w miodzie, bez obaw o wysoką kaloryczność i zawartość cukru.
Miód Manuka zyskuje w Polsce coraz większą popularność ze względu na ciekawe właściwości prozdrowotne. Warto po niego sięgać, nie rezygnując jednak z polskich, tradycyjnych miodów – w nich również tkwi bowiem sekret dobrej kondycji zdrowotnej, z którego korzystały już nasze babcie.
Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]
Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.
Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]
2 komentarze
nigdy nie jadłam ale wygląda tak wspaniale, że chyba się skuszę 🙂
wspaniały przepis 🙂