Krewetki – rarytas w kuchni

Owoce morza, zwane również „frutti di mare” lub „seafood”, pochodzące często z odległych i egzotycznych zakątków kuli ziemskiej, w błyskawicznym czasie zyskały szerokie grono zwolenników na całym świecie. Wyjątkowy smak oraz bogactwo witamin i minerałów, coraz częściej pojawiają się, obok tradycyjnych potraw, również na polskich stołach w postaci przystawek na zimno, różnorodnych sałatek, a nawet dań głównych.

 

Charakterystyka krewetek

Niewątpliwie największą popularnością wśród owoców morza, ze względu na walory smakowe oraz bogatą zawartość wartości odżywczych jak również niską kaloryczność, cieszą obecnie krewetki czyli niewielkie skorupiaki o charakterystycznej barwie oraz budowie ciała. Krewetki, obejmujące kilka tysięcy gatunków poławianych często na szeroką skalę głównie w celach typowo konsumpcyjnych, żyją na całej kuli ziemskiej, zarówno w wodach słodkich jak i morskich, w tym również w wodach Morza Bałtyckiego (krewetka bałtycka, atlantycka, garnela, zmienna). Do najbardziej znanych i najczęściej kupowanych jadalnych gatunków, wykorzystywanych w kuchni do przygotowania różnorodnych posiłków, należą miedzy innymi: krewetka koktajlowa, tygrysia, królewska, pełnomorska oraz biała. Znacznie mniejsze gatunki wykorzystywane są natomiast jako przynęta lub pożywienie dla zwierząt akwariowych i terrariowych.

 

Wartości odżywcze krewetek

Krewetki są cenione na całym świecie nie tylko ze względu na walory smakowe oraz delikatne, miękkie mięso, ale przede wszystkim ze względu na wartości odżywcze. Stanowią bowiem drogocenne źródło łatwo przyswajalnego i wysokowartościowego białka, a jednocześnie charakteryzują się niezwykle niską zawartością tłuszczu, dzięki czemu są cenione przez sportowców oraz osoby, które rygorystycznie przestrzegają diety, dążąc do zachowania szczupłej, nienagannej sylwetki. Dodatkowo krewetki zawierają szereg różnorodnych witamin i minerałów takich jak chociażby: witaminy z grupy B (odpowiedzialne miedzy innymi za produkcję czerwonych krwinek czy regulujące metabolizm, prace układu nerwowego), wapń, jod, fluor, selen, a także żelazo, magnez i cynk. Regularne spożywanie krewetek wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega różnorodnym chorobom serca oraz niebezpiecznym nowotworom.

 

Krewetki w kuchni

Przygotowanie krewetek, stanowiących często podstawowy składnik wykwintnych i egzotycznych dań, jest wbrew powszechnym opiniom i przekonaniom niezwykle proste, stąd też nie wymaga specjalistycznej wiedzy kulinarnej, umiejętności czy doświadczenia. Doskonale smakują doprawione solą, pieprzem i cytryną, a następnie smażone przez zaledwie kilka minut na niewielkiej, wręcz śladowej ilości masła lub oleju z czosnkiem. Idealnie natomiast komponują z octem winnym, cytrusami, awokado, sosami jogurtowymi oraz różnymi przyprawami i ziołami takimi jak: bazylia, estragon, oregano, tymianek, kolendra, imbir, chili, kminek i wiele innych. Krewetki można podawać zarówno na zimno jak i ciepło w postaci gotowanej, duszonej, smażonej lub nawet grillowanej, dzięki czemu dają pasjonatom i amatorom szerokie możliwości przygotowania różnorodnych potraw mniej lub bardziej egzotycznych. Odpowiednio przygotowane i doprawione z pewnością zachwycą swoim oryginalnym smakiem nawet najbardziej wymagające podniebienia.

 

Zobacz też:

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *