Jak samodzielnie zrobić dobre zdjęcia jedzenia? Wskazówki fotografa kulinarnego

Robienie zdjęć jedzenia to nie tylko hobby — dla sporej części osób z czasem staje się pasją oraz sposobem na życie. Coraz więcej z nich jest bowiem zainteresowanych profesjonalną fotografią kulinarną, gotowaniem i dzieleniem się przepisami oraz fotografiami ze swoimi obserwującymi w social media. Jak samodzielnie zrobić dobre zdjęcia jedzenia? Mamy dla was kilka wskazówek dla początkujących, wprost od fotografa kulinarnego.

Porada 1. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie

Decydując się na wykonanie apetycznego zdjęcia jedzenia, należy przede wszystkim znaleźć miejsce, w którym jest dobre światło. Nasz ekspert zaleca, aby fotografie tego typu wykonywać w świetle dziennym. Pozwala ono na idealne oddanie kolorów oraz struktury uwiecznionych dań i składników. Gdy nie ma warunków na korzystanie z oświetlenia naturalnego, dobrze jest użyć profesjonalnych lamp fotograficznych. Umożliwiają one wykonanie ostrego, ładnego zdjęcia jedzenia. Należy unikać oświetlenia sufitowego, punktowego oraz LED. W ostateczności, w przypadku braku dobrego światła, można spróbować ratować się programami do obróbki zdjęć, jednak należy liczyć się z tym, że nie będą one odpowiednio ostre, a kolory mogą być przekłamane.

Porada 2. Wykonaj efektowną stylizację żywności

Zdjęcia jedzenia od Joanny Kaźmierczak to idealne przykłady na to, jak ważne jest wystylizowanie żywności na zdjęciach. Wyeksponowanie składników dania, stworzenie odpowiedniego klimatu przy pomocy pasujących dodatków, naczyń czy kwiatów sprawi, że sfotografowany posiłek czy napój pobudzą wyobraźnię oglądającego, zaostrzą jego apetyt. Bardzo dobrze sprawdzają się też rozsypane wokół talerza zioła, przyprawy, a także spryskane wodą świeże warzywa i owoce. Podczas doboru kolorystyki warto skorzystać z tzw. koła kolorów i wybrać maksymalnie 3 barwy, które dominować będą na zdjęciu.

Porada 3. Wykorzystaj tło podczas robienia zjeść jedzenia

Zdjęcia jedzenia to nie tylko stylizacja żywności, ale i tło, na którym zostanie wykonana kompozycja. Co do zasady na drugim planie umieścić można wszystko — blat kuchenny, lniane ściereczki, deski, a także poprosić kogoś, aby trzymał w rękach fotografowane danie czy napój. Warto jednak wiedzieć, że stosunkowo tanim i bardzo praktycznym rozwiązaniem są tła fotograficzne. Dzięki nim można szybko i wygodnie zmienić scenerię. Zamówić można te profesjonalne dla fotografów, jak i wykonać je samodzielnie, kupując okleiny meblowe w sklepach budowlanych i naklejając je na sztywny karton lub płytę meblową. Warto postawić na kilka różnych oklein, by móc wykorzystać je podczas sesji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach.

Porada 4. Zastosuj zasadę trójpodziału, robiąc zdjęcia jedzenia

Zasada trójpodziału to nic innego jak podzielenie kadru na trzy części w pionie oraz w poziomie za pomocą prostych linii (łącznie 9 części). Każdy punkt przecięcia się to tzw. mocne punkty kadru — to właśnie w tych miejscach warto jest stawiać potrawę na zdjęciu. Będzie ona odpowiednio wyeksponowana. W ten sposób można wykonać ujęcia z góry, z boku lub z perspektywy osoby siedzącej przy stole — należy dopasować je do wyglądu fotografowanego jedzenia czy picia.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *