Jak przedłużyć świeżość ziół?

Najlepszą ozdobą kuchennego parapetu niewątpliwe są świeże zioła. Jednak ich żywotność, zwłaszcza tych kupowanych w sklepach pozostawia wiele do życzenia. Często szybko więdną i usychają. Zioła są bardzo wrażliwe na nagłe zmianę warunków hodowlanych, a tych po drodze do naszego domu nie doświadczyły mało. Te, które możemy kupić w sklepach są hodowane w szklarniach, by później trafić do sklepowej chłodni, wystawione na półkach przy sztucznym świetle, by przenieść się na nasz kuchenny parapet. Jeśli lubisz dodawać do swoich potraw świeże zioła poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci wydłużyć ich życie.

Po przyniesieniu zakupionych ziół do domu jak najszybciej przesadź je do większej doniczki. Pamiętaj, by w dnie doniczki zrobić małe dziurki. Przed wsypaniem ziemi, dno wyściełaj drenażem, który zapobiegnie gniciu korzeni naszej rośliny. Co do rodzaju ziemi, zioła nie mają specjalnych wymagań. Zwykła ziemia dostępna do kupienia w markecie ogrodniczym czy kwiaciarni w zupełności wystarczy.

Zioła podlewaj codziennie, jednak nie bezpośrednio do ziemi, ale na podstawkę. Roślina pobierze tyle wody ile w danej chwili potrzebuje do nawodnienia. Jednak, jeśli po upływie ok. godziny woda nadal znajduje się w podstawce, wylej ją, by uniknąć gnicia korzeni. Napełnioną wodą podstawkę zostaw jedynie, kiedy nie będzie Cię dłużej w domu i nikt nie wyręczy Cię w podlewaniu roślin.

Zrywaj zalążki kwiatów, jeśli się pojawią, choć cieszą one oko, niepotrzebnie zużywają wodę. Po ich usunięciu roślina będzie odżywiać same liście, a na nich ze względów smakowych najbardziej nam zależy. Regularnie też obrywaj suche listki. Zaś te, które chcesz dodać do potraw zawsze zrywaj z góry rośliny, dzięki temu ułatwisz jej wzrost.

Jeżeli widzisz, że Twoje zioła nie mają się najlepiej i raczej nie uda Ci się ich odratować, zawsze z pozostałości zdrowej rośliny możesz przyrządzić pesto lub zamrozić zerwane listki. Ciekawym sposobem na mrożenie ziół jest mrożenie ich z dodatkiem oliwy czy roztopionego masła. Zyskujesz w ten sposób dodatkowo aromatyczny tłuszcz do smażenia potraw.

Akcesoria kuchenne Zobacz więcej

Blender próżniowy kielichowy Kohersen – recenzja

Recenzja blendera próżniowego kielichowego Kohersen VB1500 o mocy 600 W o pojemności 1 l w kolorze antracytowym Uwielbiam koktajle i smoothie, ale nie zawsze mam […]

Tortownica 28 cm (DE BUYER) – recenzja

Recenzja tortownicy non-stick o średnicy 28 cm marki De Buyer Uwielbiam piec ciasta, a tartaletki i quiche to moje ulubione desery. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam […]

MULTICOOKER CROCKPOT 5.6L – recenzja

Recenzja multicookera Crock-Pot CSC024X 5,6 l 5w1 Uwielbiam gotować, ale nie zawsze mam czas na długie przesiadywanie w kuchni. Dlatego z przyjemnością wypróbowałam multicooker Crock-Pot […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *