Dlaczego warto pić maślankę

Maślanka jest napojem mlecznym, powstałym poprzez oddzielenie tłuszczy od śmietany. To produkt bogaty w wapń, białka, lecytynę i sole mineralne, a dzięki zawartości kwasu mlekowego, reguluje procesy trawienia. Mleczne napoje fermentowane, pobudzają apetyt, jak i również kontrolują zawartość naszej flory bakteryjnej i jej ubytki np. podczas terapii antybiotykowej bądź infekcji grzybiczej.

 

Maślanka jest zdrowym produktem, polecanym w codziennej diecie wszak zawiera tylko 110 kcal na szklankę tego pysznego napoju, a po jej wypiciu, dostarczymy organizmowi 30 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń, który jest budulcem naszych kości i bardzo ważnym pierwiastkiem, odpowiadającym również za stan mięśni i stawów.

 

Kiedy będziemy regularnie pić maślankę, odwdzięczy się również nasza cera-skóra stanie się gładsza i lepiej nawilżona. Zbawienny wpływ na naszą cerę, mają również maseczki z maślanki, gdzie wystarczy ją zmieszać z bananem, malinami bądź żółtkiem – w zależności od potrzeb naszej skóry.

 

Regularne picie tego napoju zapobiega anemii, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz pomaga zapanować nad stresem. Jeśli znudziło nam się picie maślanki w szklance, śmiało możemy przyrządzić obiad, w którym będzie ona odgrywać główną rolę.

 

 

Pierwszą propozycją będą młode, ugotowane ziemniaki posypane koperkiem, do tego szklanka pysznego napoju i syty, zdrowy obiad gotowy. Ciekawą alternatywą jest też przygotowanie żurku z maślanki. W niektórych regionach polski jest on nazywany ,,polewką”.

  1. Na początek, potrzebujemy dobry wywar warzywny, wszak jest on podstawą naszego dania. Stopień jego doprawienia zadecyduje o finalnym smaku potrawy.
  2. Na patelni podsmażamy boczek, cebulkę, plastry białej kiełbasy, po czym zalewamy wszystko wywarem. Po dodaniu liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu i czosnku gotujemy ok. 20 min.
  3. W międzyczasie maślankę miksujemy z odrobiną mąki i chrzanu, przecedzamy przez sito i uprzednio hartując, wlewamy do zupy.
  4. Po zagotowaniu doprawiamy solą morską, świeżo mielonym pieprzem i majerankiem.

Na bazie maślanki, możemy też przygotować koktajle owocowe, lody, chłodniki czy nawet deser taki jak panna cotta, bądź sernik na zimno.

 

 

Możliwości jest mnóstwo-wystarczą chęci i odrobina wyobraźni. Warto pamiętać, żeby czytać etykiety i wybierać tylko naturalne produkty, które w składzie nie posiadają zbędnych cukrów, zagęstników i ulepszaczy. Nasze kości i stawy na pewno się za to odwdzięczą.

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *