3 przepisy na świąteczny barszcz biały w zupełnie nowych odsłonach!

Wielkanocne smaki kojarzą się w szczególności z pysznymi wypiekami, białą kiełbasą, jajkami oraz z dwiema sycącymi zupami – żurkiem lub białym barszczem. Wiele osób jest przekonanych, że nie ma różnicy między nimi, ale to błąd. Pierwsza zupa powstaje na bazie zakwasu z mąki żytniej, a druga – z mąki pszennej. Niektórzy uważają, że zakwas białego barszczu nie powinien zawierać mąki, a jedynie kwasy warzywne. Bez względu na to, jaki zakwas zastosujemy, zupa musi być lekko kwaskowa, a na pewno aromatyczna. Zobacz, jak ugotować tradycyjny barszcz biały, a także jak nieco odmienić święta wielkanocne, przyrządzając barszcz biały w zupełnie nowych odsłonach!

 

Jak gotuje się tradycyjny barszcz biały?

Przygotowanie tej zupy nie powinno sprawić zbyt wielu problemów, natomiast efekt smakowy zazwyczaj zadowala najbardziej wybrednych. Podstawę stanowi oczywiście zakwas. Codzienne zabieganie sprawia, że raczej rzadko zdarza się, aby ktoś decydował się na samodzielne zrobienie zakwasu na barszcz biały i z reguły korzysta się z wygodniejszych form, czyli zakwasu z torebki, który należy rozrobić według przepisu na opakowaniu, bądź zakwasu w butelce i w tym przypadku wystarczy jedynie wymieszać zakwas przed dolaniem go do zupy, aby na dnie butelki nie pozostała resztka mąki.

 

Składniki do zupy:

• biała kiełbasa,
• włoszczyzna,
• 3-4 liście laurowe,
• 3-4 sztuki ziela angielskiego i pieprzu,
• 3 ząbki czosnku,
• 2-3 łyżki majeranku,
• zakwas,
• 2-3 łyżki chrzanu,
• jajka ugotowane na twardo,
• natka pietruszki.

 

Przygotowanie:

Do garnka wlewamy 2 litry zimnej wody i gotujemy ją przez pół godziny z włoszczyzną, przyprawami (oprócz majeranku), czosnkiem i białą kiełbasą. Niektórzy dodają też trochę kiełbasy podwawelskiej. Po zagotowaniu kiełbasę i warzywa należy wyjąć. Kolejnym krokiem będzie dodanie zakwasu, który należy powoli wlewać do wywaru i mieszać, aż zupa się zagotuje. Na koniec warto dodać 2 łyżki chrzanu oraz majeranek i potem całość gotować przez kilka minut. Barszcz biały podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo i pokrojonymi kawałkami kiełbasy białej, a całość posypujemy natką pietruszki.

 

Zupa tradycyjna w nietradycyjnym wydaniu

Tę jedną z najbardziej klasycznych polskich zup możemy również urozmaicić smakowo niecodziennymi dodatkami i zaskoczyć domowników nowym obliczem barszczu białego. Warto trochę poeksperymentować w kuchni. Oto trzy niebanalne pomysły na barszcz w nowej odsłonie.

 

Barszcz biały na Wielkanoc z dodatkiem liści szpinaku

Jak już wcześniej wspomniano, tradycyjny barszcz gotowany jest na białej kiełbasie i z jej dodatkiem, więc wegetarianie tej zupy na pewno nie skosztują. Może warto zrobić wersję bezmięsną? W kwestii przepisu niewiele się zmienia. Jednak wywar należy przygotować z włoszczyzny, czosnku, ziela angielskiego, pieprzu i liści laurowych, a bez kiełbasy. Po mniej więcej 40 minutach gotowania należy wyjąć włoszczyznę, dodać zakwas i ponownie zagotować wywar. Umyte listki szpinaku siekamy na mniejsze kawałki lub dajemy w całości, jeżeli mamy do czynienia ze szpinakiem baby. Po kolejnych 5 minutach dorzucamy jeszcze 2 łyżki chrzanu oraz 2-3 łyżki majeranku. Tak przygotowany barszcz biały podajemy tradycyjnie z jajkiem ugotowanym na twardo, możemy zupę także posypać natką pietruszki.

 

Wielkanocny barszcz z… owocami morza i kokosem

Ta wersja barszczu znakomicie łączy tradycje kuchni polskiej i tajskiej, a efekt zaskakuje zarówno smakiem, jak i aromatem. Z owoców morza do barszczu najbardziej pasują krewetki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorzucić też mule czy kalmary. Taka zupa również nie jest gotowana na bazie kiełbasy, dzięki czemu można dobrze wyczuć na podniebieniu nutki smakowe owoców morza i kokosu.

 

Składniki:

• 2 marchewki,
• 4 ziemniaki,
• 3 ząbki czosnku,
• papryczka pepperoni (ilość zależna od naszych upodobań co do ostrości),
• 250 g krewetek lub innych owoców morza,
• 250 ml mleka kokosowego,
• zakwas,
• 2-3 łyżeczki kardamonu.

 

Przygotowanie:

Obrane i pokrojone warzywa zalewamy ok. 2 l wody i gotujemy aż zmiękną, po czym je wyjmujemy, dodajemy zakwas, a wywar zagotowujemy. Następny krok to dolanie mleka kokosowego i dosypanie kardamonu. Zupę doprowadzamy do stanu wrzenia i wrzucamy lekko podgotowane owoce morza. Niektórzy na koniec wyciskają jeszcze sok z ćwiartki cytryny. Zupa najlepiej smakuje z jajkiem ugotowanym na twardo i rzeżuchą.

 

Barszcz biały z aksamitnym serkiem topionym

Ta wersja barszczu niewiele różni się od tradycyjnej, z tym że zamiast chrzanu dodaje się kawałeczki serka topionego i gotuje się zupę do całkowitego ich rozpuszczenia. Najlepszy będzie serek kremowy, bez żadnych dodatków, który nada zupie niesamowitej delikatności w smaku. Sposób podawania oczywiście klasyczny, a więc z jajkiem. Natomiast zamiast natki pietruszki warto na wierzchu dorzucić pokrojony szczypiorek, ewentualnie rzeżuchę.

Zobacz więcej

Prawdziwki w śmietanie

Wczoraj kurki dzisiaj prawdziwki:) Poranna wyprawa do lasu , mimo ze doszczętnie przemokliśmy, była całkiem owocna. Naszym łupem padło dwanaście zdrowych borowików, nie było co […]

Szakszuka

Po zakrapianej imprezce zazwyczaj mamy bałagan w głowie i tak też nazywa się przygotowana przez nas potrawa Szakszuka, która  będzie idealna jako przeciw-kacowe śniadanie.

Chicago pizza

Chicago pizza, czyli serowa rozkosz, polecam wszystkim miłośnikom tej popularnej potrawy. Chicago Pizza to nie tylko danie, to prawdziwe doświadczenie kulinarne, które zaczyna się od […]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *